دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

رینیت آلرژی-قسمت اول

رینیت آلرژیك به صورت التهاب راه استنشاقی فوقانی بروز میكند. و یا اینكه به صورت عامل مستعد كننده سینوزیت و اوتیت (عفونت گوش میانی) و یا آ سم ظاهر می شود.

علائمی چون عطسه، خارش بینی احتقان بینی و آبریزش بینی و همینطور گرفتگی بینی نشان دهنده رنیت آلرژیك هست. و این افراد برای اینكه موقتا راه هوایی راباز نمایند، دائما بینی خودشان را به سمت بالا حركت می دهند كه این باعث ایجاد یك خط عرضی روی بینی می شود و به علت خارش عضلات صورت را جمع می كنند و با این كار در رشد صورت تغییر ایجاد می كنند و ظاهر "آدنویید" پیدا می كنند. یعنی ظاهری شبیه به افرادیكه لوزه سوم دارند پیدا می كنند.

عواملی كه باعث رینیت آلرژیك می شوند، شامل 2 دسته اند:
دسته اول: عوامل فصلی كه شامل گرده گیاهان مثل گرده علف های هرز كه در فصل پاییز باعث ایجاد این بیماری می شود و گرده علف های مغذی حیوانات كه در فصل بهار شایع است و سرو كوهی كه در فصل زمستان باعث تولید این بیماری می شود.

دسته دوم: عوامل دائمی كه شامل مایت های گردوغبار- كپك ها- ذرات بدن حیوانات و حشرات و الیاف پنبه و دیگر الیاف هستند. از میان حیوانات، مهمترین آنها گربه و سوسك هستند كه ممكن است در محیط كار یا زندگی اصلا گربه ای وجود نداشته باشدولی ذرات ریز بدن گربه به اجزای لباس و دیگر وسائل افراد متصل شود و باعث بروز حساسیت شود همچنین اجزای بدن سوسك می تواند افراد را مستعد به آسم و سینوزیت نماید، كه اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد.

مهمترین راه پیشگیری و کنترل رینیت آلرژیک شامل كنترل عوامل محیطی مثل استفاده از جاروبرقی با قدرت مكش بالا برای از بین بردن ذرات بدن حشرات و حیوانات است.
2- استفاده از مواد ضدعفونی كننده مانند: بنزیل بنزوات برای از بین بردن مایت ها و كپك ها همچنین ضدعفونی كردن محل آبریز یخچال ها حذف كردن گیاهان آپارتمانی و كودها از اطراف محل زندگی. به دلیل اینكه می تواند محل رشد كپك های آلرژن باشد.
3- رطوبت محیط را زیر 50% نگه داریم، چون این عوامل آلرژن در دمای 18تا 27 درجه و رطوبت 50تا 70درجه رشد می كنند.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
كانال من در تلگرامخدماتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر