دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

نشانه های جراحی موفق بینی-قسمت دوم

2-عروسكی نكردن بینی :
زیباترین حالت پشت بینی حالتی است که اصطلاحا پشت بینی قوی نامیده میشود. امروزه بیشتر متقاضیان جراحی پلاستیک بینی خواهان تغییرات طبیعی در بینی هستند. اصطلاحاتی مانند بینی عروسکی یا بینی سرسرهای سالها بین مردم بهعنوان اصطلاحی برای توصیف بعضی از بینیهای عمل شده به کار میرفت. این بینیها از بعضی الگوهای دهه 1960 اقتباس شدهاند، در حالی که در جامعه با فرهنگ بالاتر امروزی نوعی بینی تصنعی و زشت تلقی میشوند.

از نظر زیباییشناختی قوسدار شدن بینی اصلا زیبا نیست. هیچ کتابی در جراحی پلاستیک پیدا نمیکنید که بهعنوان یک بینی زیبا یک بینی قوسدار یا سرسرهای کشیده باشد. یک پشت بینی قوی باید صاف یا حتی گاهی کمی پُری داشته باشد که این پر بودن پشت بینی خیلی از افراد را زیباتر میکند. در مردها این پر بودن باید از خانمها بیشتر هم باشد.

3ـ قوی كردن پشت بینی :
در عملهای جدید برخلاف روشهای قدیمی، به هیچ وجه اتصالات غضروفهای بینی در نواحی مختلف قطع نشده و برای کاهش پهنای نوک بینی با روشهای مخصوصی تغییر حالت نوک بینی به صورت طبیعی بدون برداشتن غضروفها انجام شده است.

بنابراین نوک بینی حالت طبیعی داشته و پهنای طبیعی آن آنچنان نمود میکند که گویی هیچ جراحی روی نوک بینی انجام نشده است. در صورتی که نوک بینی بیش از حد باریک شده باشد، علاوه بر اینکه ظاهر زشت و مصنوعی به بینی میدهد، با فرو رفتگیهای شدیدی که در اطراف آن ایجاد میشود، مسیر تنفسی دچار تنگی میشود.

پایین آوردن پشت بینی تاحدی انجام شده که اتصالات پشت بینی ضعیف نشود. این امر علاوه بر یکدست کردن پهنای پشت بینی در قسمتهای بالا و پایین، با حفظ حمایت راه هوایی، سلامت طولانیمدت آن را تحکیم میکند.

4 ـ تقویت ساختار بینی :
برای رفع افتادگی بینی طبیعی از روشهای تقویتی استفاده شده است تا علاوه بر دوام طولانیمدت ظاهر طبیعی بینی حفظ شود. در روشهای نوین جراحی، این کار با افزودن پیوندهای ستونی متعدد غضروفی در پایه بینی انجام میگیرد. در این صورت، ظاهر جوانتر بینی با طبیعی بودن آن هماهنگ میشود.

در صورتی که در روشهای قدیمی بالا بردن نوک بینی مستلزم برداشت بیش از حد بافتهای بینی است و در بسیاری از موارد، این پدیده با عواقب نامطلوب تنفسی همراهی دارد. در این بیماران، پرههای بینی، هنگام دم روی هم میافتند و مانع تنفس راحت حین خواب میشوند.

5 ـ استفاده نكردن از تامپون بینی :
به حداقل رساندن برشها و زخمها یک اصل مهم در جراحی بینی است و امروزه در اکثر جراحیهای بینی سعی میشود از تامپون بینی استفاده نشود تا ناراحتی و درد پس از عمل به حداقل برسد. کم کردن ضربهها و برشهای بافتی و استخوانی حین عمل، باعث به حداقل رسیدن خونمردگیها و تورم بافتی میشود. بنابراین بیمار بعد از یک هفته میتواند سرکار یا کلاس دانشگاه حاضر شود.

6 ـ كوچك نكردن سوراخهای بینی :
در این جراحیها سوراخهای بینی به هیچ وجه دست نخورده است. این کار به 4 دلیل بسیار غیرمنطقی است؛ اول آنکه در اغلب موارد دست خوردن سوارخهای بینی کاملا مشخص میشود و معلوم است که فرد جراحی شده است، چون چین کنار پره بینی از بین میرود و بازسازی این چین و فرورفتگی طبیعی تقریبا غیرممکن است.

نکته دوم اشکالات تنفسی است که به دلیل کم شدن قطر مجرای تنفسی اتفاق میافتد و بسیاری از این افراد پس از سالهای طولانی با مشکلات شدید تنفسی دست و پنجه نرم میکنند. سوم آنکه پهنای قاعده بینی در ناحیه پرهها موجب متعادلترشدن پهنای نوک بینی پس از عمل میشود و طبق اصول زیبایی تناسب 50 درصدی پهنای نوک، پهنای پرههای بینی را بهتر تامین میکند.

چهارم آنکه کوچککردن سوراخهای بینی تقریبا غیرقابلبرگشت به حالت طبیعی است و اصلاح نسبی آن از مشکلترین روشها در جراحی پلاستیک بینی است.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر