بهداشت گوش و شنوایی
رینوپلاستی ( جراحی ، هزینه ، بهبودی ، عمل مجدد )
تورم و افتادگی پلک ها و جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی- قسمت اول
شنوایی سنجی
بوی بد دهان
آنالیز صورت
شایع ترین روش های برجسته سازی گونه  - قسمت اول

بهداشت گوش و شنوایی

گوش ارتباط انسان را با دیگران و محیط پیرامون فراهم میكند. فردی كه ناشنوا متولد میشود طبیعتا قادر به تكلم نیز نخواهد بود زیرا تجربه شنیداری برای كلام آموزی لازم است. از آنجا كه گوش ارگان حساسی است و آسیبهای آن همیشه قابل درمان نیست، مراقبت از آن بسیار مهم است. رعایت نكات زیر كمك به بهداشت گوش و شنوایی میكند و از آسیبهای غیر قابل جبران میكاهد:

ازدواج های فامیلی شایعترین علت ناشنوایی مادرزادی كودكان در اغلب كشورهای جهان از جمله كشور ما میباشد. اجتناب از اینگونه ازدواجها و مشاورههای ژنتیكی قبل از ازدواج كمك به كاهش چنین خطری برای فرزندانمان میگردد.

اصوات بلند (شدید) بخصوص اگر فرد مدت طولانیتری در معرض آن قرار گیرد سبب آسیب شنوایی شده كه این كاهش شنوایی اغلب غیر قابل برگشت میباشد. بنابراین:
هنگام شنیدن موسیقی از زیاد كردن صدای آن اجتناب كنید. درصورتیكه از هدفون استفاده میكنید افزایش صدا آسیب شدیدتری به گوش شما می زند.

اگر در محیط پر سر و صدا ناچار هستید كار كنید، حتما از “پلاگهای” مخصوص گوش و هدفونهای محافظ گوش استفاده كنید.

اصوات شدید و كوتاه مدت مانند صداهای انفجاری نیز به شدت به گوش و شنوایی شما آسیب میرسانند. در صورتیكه در محیط كاری شما چنین اصواتی وجود دارد نیز از پلاگها و هدفون های محافظ استفاده نمایید.

دردها و عفونت های گوش را جدی بگیرید و در اسرع وقت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

درصورت خارش گوش از خاراندن آن پرهیز نموده و به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

از ورود عمدی آب و مواد شوینده مانند شامپوها به داخل مجرای گوش در حین استحمام اجتناب كنید.

از شنا كردن در آبهای آلوده بپرهیزید.

از گوش پاك كن برای خشك كردن گوشها بعد از هر استحمام اجتناب كنید. بعد از استحمام با جریان دادن هوای گرم و ملایم سشوار به مدت دو دقیقه از فاصله نیم متری به سمت گوشها آنها را خشك كنید.

ضربه به گوش و سر میتواند سبب افت شنوایی شما گردد.

مصرف بعضی از داروهای تزریقی میتواند باعث كاهش شنوایی و حتی كری كامل گردد. پزشكان در تجویز اینگونه از داروها باید نهایت احتیاط را به خرج دهند.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید