دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

شروع سرما ، شروع سینوزیت

همزمان با شروع فصل سرما، بهخصوص صبح زود و شب- که سوز سرما بیشتر است- مردمی را میبینیم که شالگردنها را تا جلوی بینی کشیده و پیشانیبند به سر بسته رد میشوند، اما حتی این محافظتها هم نمیتواند مانع شیوع بیماری سینوزیت در این فصل شود.

شرح بیماری
اکثر سرماخوردگیها که عامل آن یکی از ویروسهای ایجاد کننده سرما خوردگی میباشد و باعث گرفتگی بینی میشوند بعد از چند روز برطرف میشوند. اما اگر سینوسها ملتهب شوند علائم دیگری مانند سردرد و یا تورم دردناک صورت ممکن است ایجاد شود. ممکن است از زمان شروع سینوزیت چند روز گذشته باشد که به آن سینوزیت حاد میگوییم و یا ممکن است یک مشکل طولانی مدت باشد و بدون درمان هیچوقت بطور کامل برطرف نشود که به آن سینوزیت مزمن میگوییم.

علائم
علامت اصلی سینوزیت دردهای ضرباندار و احساس فشار در صورت میباشد که با خم شدن به جلو بدتر میشود. سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو میشود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندانها و گونه میشود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود. التهاب سینوسهای اتوئید باعث درد در اطراف و بین چشمها و اطراف بینی میشود و التهاب سینوسهای اسفنوئید میتواند باعث گوش درد، درد گردن، درد در پشت چشمها و یا در بالای سر و یا ناحیه گیجگاهی شود.

عامل سینوزیت
عوامل ایجاد کننده سینوزیت دو دستهاند: عواملی که موجب انسداد منافذ خروجی سینوسها میشوند. بیشتر علل در این دسته قرار دارند و عواملی که در حرکت مواد ترشحی سینوسها اختلال ایجاد میکنند. اکثر ویروسهای ایحاد کننده سرماخوردگی فقط باعث گرفتگی بینی میشوند، در هر حال اگر غشاء مخاطی پوشاننده حفره بینی و سینوسها متورم شوند میتوانند باعث انسداد در مسیر خروج ترشحات محاطی شوند. ترشحات جمع شده باعث احساس فشار و درد که جزء علائم سینوزیت میباشند، شود.

در سینوسهایی که ترشحات آنها نتوانند تخلیه شوند امکان رشد باکتریها و قارچها بیشتر میباشد و عفونت باکتریایی اغلب باعث التهاب و درد بیشتر میشوند. هر عاملی که باعث التهاب و آزردگی مخاطی بینی به مدت طولانی و در نتیجه تورم مخاطی شود باعث سینوزیت مزمن میشود. به عنوان مثال از عوامل زیر میتوان نام برد. گرده گلها و درختان و علف، هوای سرد، مصرف الکل، عطرها، هوای مرطوب و دم کرده، حساسیت به گرد وغبار موجودات ذره بینی به نام mite، قارچها و کپک و مصرف طولانی مدت داروها.

افرادی که آسم با زمینه آلرژی دارند معمولاً سینوزیت دارند. در حقیقت هر عاملی که در بینی باعث انسداد و چلوگیری از تخلیه ترشحات سینوسها شوند باعث سینوزیت میشوند. عواملی مانند پولیپ یا انحراف تیغه میانی بینی به یک طرف میتوانند باعث سینوزیت شوند. عفونت دندانها و لثه میتوانند به سینوسها منتشر شود. عواملی که باعث ضعف سیستم ایمنی میشوند. مانند عفونت HIV و همچنین بیماری سیستیک فیبروزیس از عوامل نادرتر سینوزیت میباشند. آلودگی هواو کشیدن سیگار میتواند باعث تشدید سینوزیت شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر