دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

گوش درد

عفونت گوش پس از سرماخوردگی شایع ترین بیماری کودکان است که سه چهارم کودکان را پیش از آن که به سه سالگی برسند ، لااقل یک بار مبتلا می کند.
هر گوش دردی را نباید عفونت گوش تلقی کنیم ، زیرا 50 درصد دردهای گوش از قسمت های دیگر بدن ناشی می شوند ، یعنی مریضی که با گوش درد به پزشک مراجعه می کند ، ممکن است هیچ مشکلی در گوشش ندارد ، مثلا ممکن است دندان درد داشته باشد و برای بیمار عارضه گوش درد را ایجاد کرده باشد.

شایع ترین عاملی که سبب عفونت گوش می شود ، عفونت های تنفسی قبلی است. بیشتر افراد به دنبال یک سرماخوردگی دچار گوش درد می شوند.
گوش داخلی دارای بخشی به نام "شیپور اُستاش" است که ارتباط گوش میانی را با پشت بینی و حلق برقرار می کند. به دنبال عفونت های تنفسی و بسته شدن این ناحیه ، میکروب ها اجازه رشد پیدا می کنند و باعث "اوتیت مدیا" یا "عفونت گوش میانی" می شوند.

علائم عفونت گوش :
ابتدا گوش کیپ می شود ( یعنی بیمار احساس می کند گوشش پُر است) کم کم درد ایجاد می شود که این درد حالت ضربان دار و شدید خواهد داشت.
اگر بیماری پیشرفت کند ممکن است به آن سرگیجه هم اضافه گردد و چنان چه ادامه پیدا کند خروج ترشحات خونی و چرکی را هم دارد. این مرحله یعنی این که پرده گوش پاره شده است. در این زمان کاهش شنوایی هم علامت بارزی خواهد بود.

علت این که بعضی از افراد به طور مکرر به عفونت گوش مبتلا می شوند ، چیست؟
اگر بخواهم علت این عفونتها را به صورت علمی پاسخ دهم ، باید برگردیم به محل ارتباطی مجرای گوش با حلق ، یعنی همان"شیپور اُستاش" .
عدم تکامل این قسمت فرد را دائما به عفونت های مکرر مبتلا می کند. این مشکل را در بچه ها زیاد می بینیم ، چرا که پیش از بلوغ ، این بخش از گوش به خوبی کار نمی کند.

به طور معمول از سنین دو سالگی به بعد ، کودکان دچار عفونت مکرر گوش می شوند که باید علاوه بر بررسی گوش ، لوزهها را هم بررسی کرد ، زیرا ثابت شده که عامل مستعد کننده ی عفونت گوش و عدم کارکرد صحیح شیپور اُستاش ، بزرگی لوزه سوم است.
در این موارد توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید تا لوزهها بررسی شوند ، زیرا لوزه سوم از طریق مشاهده قابل رویت نیست و باید رادیولوژی انجام شود.

به طور طبیعی گوشها نیازی به پاک کردن ندارند ، اما وقتی فردی دچار مشکل می شود ، این مشکل به دلیل شرایط طبیعی نیست. بنابراین در این موارد خاص نیاز به درمان وجود دارد.
توجه داشته باشید عفونت های گوش خارجی ، پارگی پرده گوش ، آسیب مجرای گوش و خیلی مسایل دیگر به سبب دست کاری های زیاد گوش است.

هر گونه پارگی پرده گوش که بیشتر از سه ماه باقی بماند ، در دسته عفونت های مزمن گوش قرار می گیرد. عفونت مزمن گوش با توجه به شدت آسیب ، به دسته های مختلفی طبقه بندی می شود.
نوع شدید این عفونت نیاز به عمل جراحی سریع دارد.

اگر با گذشت زمان ، افراد دچار عفونت های مکرر شوند ، راه درمان آن ، جراحی و برطرف کردن عفونت و پیوند پرده گوش از طریق نسوج اطراف آن خواهد بود.
عفونت بخش های داخلی گوش ، شنوایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
مساله دیگر این است که عصب ناحیه صورت از داخل گوش عبور می کند که فلج شدن این عصب ، از جمله عوارض عفونت گوش است.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر