دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

علل افتادگي بيني بعد از جراحي زيبايي – قسمت اول

گاهی شما میلیون ها تومان خرج می کنید تا بینی تان سربالا شود ولی بعد از مدتی ، می بینید که بینی تان دچار افتادگی شده و وقتی به جراح تان هم گله می کنید ، جواب می شنوید که : « تقصیر خودتان است ؛ چون خودتان نسبت به مراقبت های بعد از عمل ، بی توجه بوده اید. » اما قضیه به همین سادگی ها هم نیست.

▪ چرا وقتی نوک بینی افتادگی دارد زیبایی چهره مخدوش می شود ؟
ـ از آنجا که بینی یک نقش مرکزی در صورت دارد ، اهمیت زیادی در زیبایی چهره دارد و یکی از چیزهایی که در زیبایی بینی در صورت بیمار اهمیت دارد ، شکل و میزان چرخش نوک بینی است. بینی در تناسب صورت نقش مهمی ایفا می کند. به طور کلی ، یک زاویه بین لب و بینی وجود دارد که در افراد مختلف ، متغیر است و عوامل مختلفی در آن تاثیر دارد.

وقتی سن بالا می رود ، افتادگی بینی اتفاق می افتد و این به صورت یک ظاهر مسن تر می دهد. در دختر خانم ها هم افتادگی بینی ، چهره را کمی مردانه می کند. بعضی افراد هم که بینی شان ضربه می خورد ، به مرور زمان دچار افتادگی بینی می شوند.

▪ بعضی ها کلی هزینه می کنند و بینی شان را جراحی می کنند ولی بعد از مدتی نوک بینی شان دچار افتادگی می شود. این ، تقصیر جراح است یا ساختمان بینی ؟
ـ غیر از عواملی که باعث می شود فرد به طور اولیه فرم بینی اش تغییر کند و دچار افتادگی شود ، یکی دیگر از علل افتادگی بینی ، خود جراحی بینی است. در جراحی بینی ، یکی از کارهای مهم این است که افتادگی بینی را از بین ببریم و یک حالت چرخشی به نوک بینی بدهیم و آن را سربالا کنیم ؛ اما عواملی هم هست که باعث می شود اهداف جراحی تحقق پیدا نکند و فرد را دچار مشکل کند.

یکی از نکات مهمی که در این مساله موثر است ، این است که در بینی از نظر آناتومی یک ساپورت ( حمایت ) وجود دارد ، یعنی ما یک ماهیت اسکلتی در بینی داریم که باعث ارتباط اجزای مختلف بینی می شود ؛ مثلا ناحیه نوک بینی ، غضروف تیغه بینی و بافت های نرم که در قسمت پایین بینی هستند ، در واقع با هم تعادلی را ایجاد می کنند که به بینی حالت پایداری می دهد.

بعضی عوامل هم هستند که ممکن است بینی را دچار افتادگی کنند ؛ مثلا عضلاتی که در بینی وجود دارند باعث می شوند در هنگام خنده ، نوک بینی به سمت پایین بیفتد. حالا موقع جراحی ، اگر حمایت آناتومی بینی برای حفظ موقعیت نوک بینی تضعیف شود ، جراح ممکن است برش هایی در قسمت های حمایت کننده بینی ایجاد کند و این باعث می شود قسمت هایی از بینی پایین بیفتد و افتادگی نوک بینی ایجاد شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
كانال من در تلگرامخدماتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر