دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

گوش پاک کن یا گوش چرخ کن - قسمت اول

كودكتان را حمام میكنید ، از حمام میآوریدش بیرون ، خشكش میكنید و بعد ، دست دراز میكنید و گوش پاككن را برمیدارید و توی گوشش میچرخانید. راستی، هیچ فكر كردهاید كه این جور وقتها دارید به كودكتان خدمت میكنید یا خیانت ؟

احتمالا اكثر شما به ویژه پس از حمام كردن كودك به فكر تمیز كردن گوش و خارج كردن ترشحات آن میافتید. این لحظه غالبا همان لحظهای است كه دست خود را به سمت یك گوش پاككن دراز كرده و یا حتی در مواردی ، یك تكه دستمال كاغذی و یا پنبه را به دور یك چوب كبریت پیچیده و جهت تمیز كردن گوش دلبندتان، آن را داخل مجرای گوش میكنید. ولی مراقب باشید! خطر همینجا در كمین شما نشسته است.
انجام یكی از اعمال بسیار ساده فوق میتواند موجب رساندن آسیبهای جبرانناپذیری به گوش شود.

در سطح اجتماع بحثهای زیادی در مورد استفاده و یا عدم استفاده از گوش پاككن جهت تمیز كردن گوش وجود دارد. در واقع، شاید بتوان گفت كه عبارت گوشپاككن، فقط یك عبارت مجازی است برای چیزی كه موارد كاربرد آن ارتباط كمی با رفع آلودگی گوش دارد. از گوش پاككن بیشتر جهت تمیز كردن لاله گوش ، داخل بینی كودك ، بین انگشتان پا، مالیدن پماد بر روی زخم، استعمال داروها در نواحی باز و تمیز كردن آرایش دور چشمها استفاده میشود ، درحالیكه بسیاری از مردم بر این باورند كه این وسیله صرفا جهت خارج كردن ترشحات از داخل گوش است.

یك نكته مهم را بایستی همیشه بهخاطر داشته باشید: ترشحات گوش خارجی كه به آن جرم یا واكس گوش گفته میشود، بههیچوجه آلوده و كثیف نیستند. این ترشحات، در واقع یك سری از ترشحات طبیعی و ضروری بدن هستند كه از گوش مراقبت میكنند. همانگونه كه همه میدانند، جرم گوش زرد رنگ و چرب بوده و دارای حالت چسبندگی است. وجود این جرم برای نرم نگهداشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است. علاوه بر این ، اسیدیته این ترشحات مانع از رشد باكتری و قارچ میشود.

جرم گوش بطور طبیعی و خودبهخود به سمت بیرون حركت كرده و از مجرای گوش خارج میشود بنابراین نیازی به دستكاری برای خروج آن وجود ندارد. البته در برخی از موارد، ترشح بیش از حد بخصوص در افراد مستعد موجب انسداد گوش و كاهش شنوایی میشود كه در این صورت بایستی بیمار جهت شستشوی گوش و اقدامات لازم به پزشك متخصص مراجعه كند.

بر اثر فرو بردن جسم خارجی به داخل گوش، علاوه بر خطر آسیبرسانی به پرده گوش، امكان ایجاد خراشهای ظریف میكروسكوپی در مجرای گوش وجود دارد. در این صورت و با توجه به احتمال وجود میكروب و یا قارچ در سطح گوش، چنانچه كودك زمینه آلودگی را پیدا كند مبتلا به عفونت گوش خواهد شد. اكثر شما اندازه دقیق عمق گوش را نمیدانید و بنابراین قادر به پاك كردن تمامی قسمتهای گوش نیستید. در نتیجه ، وارد كردن جسمی نظیر گوش پاككن موجب فشردهتر شدن این ترشحات در قسمتهای عمقیتر مجرا میشود كه در این صورت ، خروج آنها مشكلتر خواهد بود.

علاوه بر این ، بررسیها نشان میدهند كودكانی كه جهت رفع خارش و تمیز كردن گوش از وسایلی نظیر سنجاق سر و یا گوش پاككن استفاده میكنند بیش از سایرین در معرض خطر پارگی پرده گوش قرار دارند. بسیاری از متخصصان گوش و حلق و بینی هشدار میدهند كه استفاده از گوش پاككن با تضعیف سیستم دفاعی گوش موجب افزایش خطر ابتلا به خشكی و خارش گوش میشود. بهترین روش توصیه شده جهت تمیز كردن گوش خارجی این است كه لاله گوش و قسمت بیرونی گوش خارجی را با استفاده از یك پارچه نخی نرم و مرطوب كه بهدور انگشت اشارهتان پیچیدهاید تمیز كنید ، بدون آنكه انگشت خود را داخل مجرا ببرید .


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

akram [ 1391-10-05 ]
سلام اقای دکتر اطلاعات بسیار مفید وارزنده ایست تا این حد با مضرات گوش پاک کن اشنا نبودم دستتون درد نکند

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
كانال من در تلگرامخدماتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر