شکستگی بینی
آنالیز صورت
شایع ترین روش های برجسته سازی گونه  - قسمت اول
بوی بد دهان
شنوایی سنجی
تورم و افتادگی پلک ها و جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی- قسمت اول
رینوپلاستی ( جراحی ، هزینه ، بهبودی ، عمل مجدد )

شکستگی بینی

به دلیل اینكه بینی جلوئی ترین قسمت صورت است ، بیشتر از سایر اجزای صورت در معرض ضربه قرار دارد ولذا شایعترین شكستگی در صورت شكستگی استخون بینی است . بسته به شدت ضربه وارده و جهت آن شكستگی بینی ممكن است منفرد , متعدد , بدون جابجایی و یا همراه جابجایی باشد .

علائم شكستگی بینی به صورت تورم ، كبودی و تغییر شكل ظاهری بینی است كه تشخیص قطعی آن بر مبنای معاینه بالینی است . هر چند عكس رادیولوژی در مواردی كمك كننده است اما تشخیص شكستگی بینی بر مبنای معاینه بالینی است . جا اندازی شكستگی بینی هم با بی حسی موضعی وهم با نیمه بیهوشی قابل انجام است . بعد از جااندازی به مدت یك هفته روی بینی شما گچ طبی قرار خواهمد گرفت كه نقش آن محافظت در ضربات ناخواسته است . بعداز جااندازی نیازی به استفاده ازتامپون بینی نخواهد بود .

نكاتی كه لازم است بدانید :
1 حدوداً تا یك هفته بعد از شكستگی جااندازی آن امكانپذیر است وبعدازاین مدت ممكن است بینی شكسته درهمان حالت جوش بخورد وبرای اصلاح آن نیاز به جراحی پلاستیك بینی باشد .
2 چنانچه كمتر از 4 ساعت از شكستگی گذشته باشد ، میتوان شكستگی راجا انداخت ولی اگر بیمار بعد از آن مراجعه كند بهتر است 5 ـ 4 روز بعد جا اندازی صورت گیرد تادر این فاصله تورم بینی بیمار كمتر شده باشد .

3 در مواردی ممكن است ضربهٌ وارده آنقدر شدید نباشد كه باعث شكستگی شود اما باعث تجمع خون در زیرمخاط تیغه بینی شود واین امر باعث انسداد تنفسی از یك یا دو طرف بینی شود . چنانچه به این مشكل توجهی نشود باعث ازبین رفتن غضروف تیغه بینی میشود ودرنتیجه شكل ظاهری بینی اصطلاحا ‍‏" زین اسبی " میشود .
لذا چنانچه بعد از وارد آمدن ضربه به بینی شما ، تنفس ازیك یاهردوسوراخ بینی برای شما مشكل گشت ، حتما بطور اورژانسی به پزشك خود مراجعه نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید