دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

موم گوش

شرح بیماری : بسته شدن مجرای گوش توسط موم گوش عبارت است از تولید بیش از اندازه موم گوش ( سرومن ) ، كه باعث بسته شدن مجرای خارجی گوش شود. موم گوش توسط غدههای موجود در مجرای گوش تولید میشود و نقش محافظت از مجرای خارجی گوش را بر عهده دارد. مجرای خارج گوش از پرده گوش به محیط بیرون از گوش كشیده شده است. میزان تولید موم در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی از افراد ، موم آنقدر كم تولید میشود كه هیچگاه به طور محسوس در گوش جمع نمیشود. اما در بعضی از افراد ، تولید موم آنقدر زیاد است كه هر چند ماه مجرای گوش را كاملاً مسدود میكند.

علایم شایع : كاهش شنوایی ، گوش درد ، احساس گرفتگی و بسته شدن گوش ، وزوز گوش .

عوامل تشدید كننده بیماری : قرار گرفتن در معرض گرد و غبار یا خرابه ، سابقه خانوادگی تولید زیاد موم گوش ، آب رفتن به داخل گوش ، كه میتواند باعث تورم موم گوش شود.

استفاده از گوش پاككن برای تمیز كردن مجرای خارجی گوش

پیشگیری : از بودن در جاهایی كه گرد و غبار هوا زیاد است یا خرابهها خودداری كنید.بودن در این نوع مكانها باعث تولید بیش از اندازه موم گوش میشود. اگر مجبور هستید در مكانهای پر گرد و غبار حضور داشته باشید ، از گوش پنبه استفاده كنید. ریختن ماهانه 2-1 قطره گلیسیرین در گوش ممكن است موم را نرم كرده ، از بروز مجدد انسداد جلوگیری كند.

موم گوش را میتوان درآورد ، اما در بعضی از موارد نیاز به صبر وجود دارد.

عوارض احتمالی : عفونت گوش ، آسیب به پرده گوش.

اصول كلی برای درآوردن موم درمنزل : قطره گوش مخصوص نرم كردن موم تهیه كنید. طور دراز بكشید كه گوش بسته شده به سمت سقف باشد. بالای گوش را با ملایمت به بالا و عقب بكشید. قطره را طبق راهنما در گوش بریزید. بگذارید قطرهها 20 دقیقه در گوش باقی بمانند. حتیالمقدور در حالت درازكش بمانید. در آخر مقداری پنبه در گوش خود بگذارید. بنشینید و مقداری به سمت گوش بسته شده خم شوید.

از سرنگ برای وارد كردن آب گرم ، با محلول آب گرم و آب اكسیژنه به نسبت یك به یك ، به درون گوش استفاده كنید. این كار باید با ملایمت انجام شود. شستشوی گوش را تا زمانی كه احساس كنید گوش پاك شده است ادامه دهید. اگر گوش پاك نشد ، به پزشك خود مراجعه كنید تا موم را با گیره ، فورسپس ، یا با مكش درآورد. تلاش نكنید موم را با یك تكه چوب یا گوش پاككن درآورید. با این كار ممكن است پرده گوش پاره شود یا مجرای گوش عفونت كند. توجه داشته باشید كه اگر پرده گوش پاره شده است ، هیچ تلاشی برای درآوردن موم نكنید و به پزشك مراجعه كنید.

داروها : برای درد خفیف میتوان از استامینوفن استفاده كرد.
فعالیت : در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتی برای آن وجود ندارد و رژیم غذایی خاصی توصیه نمیشود.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر