دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

مشکلات شایع گوش کودکان -قسمت دوم

باروترومای گوش میانی :
نوع دیگری از گوش درد ، ناشی از سوار شدن در هواپیما است که آنرا باروترمای گوش میانی می گویند و ناشی از تغییرات فشار غیر طبیعی در فضای پشت پرده گوش ( گوش میانی ) می باشد. حتی در یک کابین هواپیمائی که فشار هوای آن تنظیم شده است هم یک کاهش در هوای کابین در صعودهای هواپیما وجود دارد.با فرود هواپیما فشار هوا افزایش می یابد در هنگام فرود احتمالأ کودکان ناراحتی بیشتری ار باروترومای گوش میانی را تجربه میکنند.

وقتی که هواپیما فرود می آید فشار هوا که در کابین افزایش یافته، باید با فشار و هوا در گوش میانی برابر گردد. اگر این برابری ایجاد نگردد فشار هوای اضافی داخل کابین بر روی پرده گوش فشار آورده و باعث درد می شود بطور طبیعی شیپور استاش لوله ای است که از گوش میانی به پشت مجرای بینی باز میشود تا فشاردر گوش میانی برابر گردد این همان کاری است که در هنگام خمیازه کشیدن و بلعیدن انجام می شود و نتیجه آن احساسpopping در گوش است.


اما در کودکان ، بدلیل کوچک بودن شیپور استاش عملکرد آن درست انجام نمی شود و درد بوجود می آید.

پیشگیری: چند شیوه مختلف برای کمک به تهویه گوش میانی وجود دارد و باعث می گردد فشار هوا در گوشها برابر گردد. شستشوی خوب خیلی مهم است هوای هواپیما خشک است خشکی مخاط بینی می شود و باز شدن شیپور استاش را مشکل می سازد. یک لیوان نوشابه بدون کافئین(آب بهترین است) به ازای هر ساعت پرواز به غلبه بر این خشکی کمک میکند. استفاده از اسپری های ضد التهاب بینی قبل از پرواز و قبل از فرود به باز شدن مجاری بینی کودک کمک میکند.

استفاده از داروهایی که حاوی آنتی هیستامین هستند پرهیزکنید، آنتی هیستامین ها با غلیظ نمودن ترشحات و خواب آلودگی کودک مشکل را تشدید می کنند . استثنائأ مواقعی که کودک دارای حساسیت ( آلرژی ) می باشد از آنتی هیستامینها استفاده می شود. با لاخره کودک شما باید در موقع اوج گرفتن وهمچنین فرود بیدار باشد. کودکان بزرگتر می توانند با جویدن آدامس و یا مکیدن آب نبات بر مشکل خود غلبه کنند. برای نوزادان یک بطری همین کار را انجام میدهد، ولی باید کودک نشسته باشد ودراز کشیده نباشد. کودکانی که دارای لوله تهویه گوش هستند نباید نگران برابری فشار هوا باشند چون لوله های تهویه خودبخود اینکار را انجام می دهند. با بخاطر داشتن این موارد تنها یک چیز می ماند که انجام دهید ، از سفر و شنا کردن با فرزندانتان لذت ببرید.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر