دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

برفک دهان

شرح بیماری برفک عبارت است از یک عفونت قارچی شایع دهان. بیشتر، نوزادان و شیرخواران را مبتلا میکند ولی سایر کودکان و بزرگسالان نیز مبتلا میشوند. علایم شایع لکه هایی (پلاکهایی) با مشخصات زیر در دهان ظاهر میشوند: لکهها سفید تا زرد متمایل به کرم و اندکی برجسته هستند. شبیه شیر دلمه بسته هستند ولی پاک نمیشوند. لکهها دردناک نیستند مگر این که برداشته شوند. در این صورت زخمهای کوچک و دردناکی بر جای میگذارند. دهان خشک است. علل قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس .

معمولاً به تعداد کم در دهان وجود دارد ولی عوامل خاصی ممکن است باعث تکثیر بیش از حد آن شوند :
درمان با آنتی بیوتیکها. ممکن است تعادل طبیعی ارگانیسمها را در دهان برهم زند و باعث ایجاد برفک گردد. زایمان. نوزادان ممکن است عفونت را در حین عبور از مجرای زایمان کسب کنند به خصوص اگر مادر دچار عفونت مهبل با یک مخمر باشد. برفک ظرف چند ساعت تا 7 روز پس از تولد ظاهر میشود. سالخوردگی. افراد مسنتر به خاطر مقاومت طبیعی کمتر دچار برفک میگردند. عوامل تشدید کننده بیماری تغذیه نامناسب بیماری که باعث کاهش مقاومت شده باشد. ایدز (برفک در بزرگسالان، جزئی از معیارهای تشخیصی ایدز به شمار میرود).

دیابت شیرین التهاب ناشی از دندانهای مصنوعی مصرف مزمن استروییدها (خوراکی یا استنشاق) پیشگیری بهداشت خوب دهان اجتناب از آنتی بیوتیکهای غیرضروری عواقب مورد انتظار درمان معمولاً ظرف 3 روز این عفونت را پاک میکند. خطرناک یا جدی نیست ولی تمایل به عود دارد. عوارض احتمالی میتواند به مهبل، پوست، حنجره، لوله گوارش یا دستگاه تنفسی گسترش یابد. درمان اصول کلی آزمونهای تشخیصی میتوانند شامل خراش دادن پلاک و بررسی ماده در زیرمیکروسکوپ باشند. هدف از درمان بهبود بیماری زمینه ای مساعد کننده بیمار به عفونت و تسکین علایم برفک است. در صورت ابتلای یک شیرخوار به این عفونت، هر چیزی را که ممکن است در دهان بچه قرار بگیرد، استریل کنید. داروها محلول پراکسید هیدروژن برای شستشوی دهان، ناراحتی را تسکین خواهد داد. ممکن است از داروی کلوتریمازول که در دهان حل میشود، 5 بار در روز و به مدت 14 روز استفاده شود.

ضایعات کودکان کمسن را میتوان به دقت با یک وسیله نخی آغشته به سوسپانسیون نیستاتین برداشت. کرمهای ضد کاندیدیا که در زیر دندانهای مصنوعی یا در گوشه های دهان بکار میروند، گاهی اثربخش هستند. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتی وجود ندارد. رژیم غذایی در شیرخواران تغییری لازم نیست. سایر کودکان و بزرگسالان باید مایعات کافی همراه با شیر، ژلاتین مایع، بستنی، فرنی، آب، چای یا سایر نوشیدنیها و غذاهایی را مصرف کنید که به راحتی قابل بلع هستند. در صورت دردناک بودن لکهها، برای نوشیدن از نی استفاده کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر